Tim Drone

Seară istorică în fotbalul englez! Un român a fost implicat în cea mai clară victorie din campionat

Wigan, echipă pentru care evoluează și internaționalul român de tineret Alex Dobre (21 de ani), a câștigat cu 8-0 duelul cu Hull, în etapa 44 din Championship.

Rămasă fără obiectiv în acest final de sezon, Wigan a jucat un fotbal perfect în prima repriză, reușind să înscrie de 7 ori din 8 șuturi trimise pe spațiul porții. Naismith a deschis scorul după numai 2 minute, după o pasă oferită de Dowell. Moore a dublat avantajul gazdelor în minutul 27, iar Dowell a dus scorul la 3-0 în minutul 32, după două assist-uri reușite de Lowe. Același Lowe a trecut la finalizare 5 minute mai târziu, apoi au urmat încă 2 goluri din partea lui Moore (min 40) și Dowell (min 42).

Williams a stabilit scorul pauzei în prelungirile primei reprize, după un nou assist al lui Lowe, conform eurosport.ro.