Tim Drone

CFR Cluj pierde dramatic în preliminariile Ligii Campionilor. Filmul unui meci nebun

CFR Cluj și Dinamo Zagreb se întâlnesc astăzi în Gruia, în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Meciul se dispută într-o singură manșă.

UPDATE. Partida a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde, din păcate, Dinamo Zagreb s-a impus, deși CFR a avut șansa să închidă meciul, la penalty-ul lui Golofca. Campioana României continuă în preliminariile Europa League.

UPDATE. E 2-2 după 90 de minute între CFR Cluj și Dinamo Zagreb. Se intră în prelungiri.

UPDATE. Noua achiziție Gabriel Debeljuh egalează pentru CFR Cluj: e 2-2.

UPDATE. Dinamo Zagreb este din nou în avantaj. Kastrati a marcat în minutul 78.

UPDATE, ora 22:23. GOL CFR Cluj! Pereira egalează, în minutul 64, profitând de o greșeală a portarului Livakovic. Este 1-1.

UPDATE. Penalty ratat de Ciprian Deac în minutul 52. CFR ratează ocazia de a egala. Ciprian Deac trage slab și ratează lovitura de la 11 metri. Mingea ajunge tot la jucătorii campioanei României, dar Livakovic intervine din nou salvator. Croații joacă în inferioritate numerică, Kevin Theophile-Catherine primind cartonaş roşu la faza la care s-a acordat penalty.

UPDATE, ora 21:48. E pauză în Gruia. CFR Cluj – Dinamo Zagreb 0-1, după prima repriză. Unicul al primei părți a fost marcat de Gojak.
Campioana României a avut o ocazie imensă în minutul 28, când după o centrare în careu, Bordeianu îi așează mingea lui Chipciu, care trage în Dilaver. Faza a continuat, mingea a ajuns din nou la Chipciu, care a trimis cu capul pe lângă.
În minutul 39, croații au trimis mingea în bară: Orsic a intrat în careu, a trecut de Burcă și a șutat la colțul lung, dar Bălgrădean a deviat în transversală.

UPDATE. Dinamo Zagreb deschide scorul în Gruia, în minutul 14. Amer Gojak a preluat o minge respinsă greșit de Bălgrădean, la șutul lui Ivanusec, și a trimis balonul, pe jos, în poartă.

Echipele de start:

CFR: Bălgrădean – Burcă, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Bordeianu, Pereira – Chipciu, Debeljuh, Deac
Dinamo Zagreb: Livakovic – Stojanovic, Theophile, Dilaver, Leovac – Gojak, Ivanusec, Ademi, Orsic – Majer, Gavranovic

CFR Cluj – Dinamo Zagreb live stream online. Partida e pe Digi Sport 1

CFR Cluj și Dinamo Zagreb luptă în această seară pentru un loc în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

„N-am avut timp de nimic. De obicei, ce făceam în 6 zile, am făcut într-una. Am văzut patru meciuri ale croaților. Echipa nu e pregătită, nici nu are cum, fără cantonament, fără pregătire, toți jucătorii suferă. Acest duel vine mult prea repede. Dinamo Zagreb are cel puțin 90 la sută șanse.

Fotbalul croat e în fața României cu 22 de ani. Hai să fim serioși! La orice nivel, națională, echipe de cluburi. Uitați-vă pe ce bani vând ei! Ei vând pe 70 de milioane, iar noi pe cine? Pe nimeni! Zicem că-i dăm cu 10, cu 15 milioane de euro, serios?! Jucătorii români nu evoluează nicăieri, iar ai lor sunt la Barcelona și la Real Madrid”, a spus Dan Petrescu, antrenorul campioanei României.

Formații probabile:

CFR Cluj: Bălgrădean –  Susici, Vinicius, Burcă, Camora – Chipciu, Bordeianu, Djokovici – Deac, Rondon, V. Costache.
Rezerve: Sandomierski, Sylla, Păun, Pereira, D. Ciobotariu, Debeljuh, Golofca, Petrila, Cestor. Antrenor: Dan Petrescu.

Dinamo Zagreb: Livakovici – Stojanovici, Théophile-Catherine, Dilaver, Leovac – Ademi, Gojak – Kądzior, Majer, Oršici – B. Petkovici.
Rezerve: Čavlina, Moharrami, Milici, J. Šutalo, Daničici, Ivanušec, Burton, Kulenovici, Kastrati. Antrenor: Zoran Mamic.

CFR Cluj – Dinamo Zagreb, live stream online, în această seară, de la ora 21:00, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca. Partida va fi transmisă pe Digi Sport 1 și în format live text pe Impact.ro.