Tim Drone

Dinamo – Viitorul 0-5. Cel mai mare succes al constănțenilor în istoria meciurilor directe cu „câinii”

Viitorul a spulberat Dinamo chiar în Ștefan cel Mare cu cel mai drastic scor din istoria confruntărilor directe, 5-0. Pentru constănțeni, a fost primul succes în Liga 1 după 8 partide, scrie digisport.ro

Echipa lui Mircea Rednic a deschis scorul după mai puțin de 4 minute de joc, prin brazilianul Jo Santos, care a bifat prima reușită în tricoul constănțenilor. Viitorul a primit penalty în minutul 15, iar George Ganea l-a transformat.

Dinamo a avut prima șansă a meciului în minutul 23, iar apoi Jo a avut un gol anulat. Ganea l-a scos apoi în evidență pe Eșanu, iar apoi Jo a tras paralel cu poarta. Tot Anton a fost singurul dinamovist care a „contat”, dar nu l-a putut învinge pe Cojocaru, însă până la pauză Ciobanu a făcut 3-0.

Viitorul a ratat prima ocazie a reprizei secunde, iar la cealaltă poartă, Cojocaru a reținut din fața lui Stere. Viitorul nu s-a oprit din atac, iar Tsoumou a făcut 4-0 cu primul său gol de când a ajuns la constănțeni.

Cireașa pe tort a pus-o Ciobanu în minutul 81, însă trupa lui Rednic a fost aproape de 6-0 în minutul 85, prin Tsounou. Dinamo – Viitorul s-a terminat 0-5. În 2015, Viitorul marca tot 5 goluri în deplasarea cu Dinamo. A fost 5-1, dar Rednic se afla pe cealaltă bancă, iar la Viitorul era Gică Hagi.