Tim Drone

MECI AMICAL: România – Georgia 1-2

Echipa naţională a României a întâlnit, miercuri, începând de la ora ora 21:45, pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, selecţionata Georgiei într-o partidă amicală.

Este primul meci pe teren propriu cu spectatori după o pauză de aproximativ un an şi jumătate provocată de pandemia de coronavirus.

Live text:

România a avut o ocazie uriașă în minutul 28. Ganea a centrat de pe partea stângă, iar șutul lui Ianis Hagi a trecut pe lângă poartă.

Florin Tănase a fost eliminat în minutul 41, după ce îl împinge pe Grigol Chabradze.

Georgia a deschis scorul în minutul 61. Mikautazde este autorul golului, scrie stirileprotv.ro.

Oaspeții au dus scorul la 2-0. A marcat Aburjania, în minutul 71.

Gol marcat de România! A înscris Andrei Ivan. Atacantul Craiovei, bine găsit în careu de Sorescu, cu o pasă cu capul, a șutat pe colțul scurt și a marcat.

Chiar dacă a fost un amical, tricolorii au pierdut pentru prima dată în istorie în fața gruzinilor cu scorul de 1-2.

ECHIPELE:

Rezerve: 1. Niță, 16. Iacob – 4. Rus, 8. Cicâldău, 9. Ivan, 11. Moruțan, 13. Keșeru, 17. Păun, 20. Budescu, 22. Camora, 23. Stanciu, 25. Al. Băluță

GEORGIA: Kupatadze – Chabradze, Khocholava, Kverkvelia, Azarov – Shengelia, Kvekveskiri, Aburjania, Okriashvilli, Daushvilli – Mikautazde

Rezerve: Loria, Mamardashvili – Kakabadze, Kasia, Gvilia, Zivzivadze, Kiteishvilli, Lobzhanidze, Kukhianidze, Davitsashvilli, Jigauri, Dvali